Home arrow O volejbale arrow 100° Celzia arrow Máme na to ?
©tvrtok, 13 august 2020
 
 
Hľadáme talenty

Máte doma volejbaluchtivé
dieťa ?
Priveďte ho k nám !!!
0903 425 090
alebo
mailom

Máme na to ?

... aby sme hrali aj my na majstrovstvách sveta ?

Slováci premrhali pred piatimi rokmi veľkú šancu dostať sa na MS. V kvalifikačnom turnaji v domácom prostredí sme potrebovali uhrať jeden set proti Bulharom. Nepodarilo sa. Boli sme blízko. Generácia okolo Kravárika sa postupne začala rozpadať a o štyri roky Slovensko znovu nepostúpilo. Znova cez Bulharov, tentoraz zo skupiny vo Varne

Poslednej kvalifikácii predchádzala veľká bitka o uvoľnený post trénera po vtedy odstúpivšom Třešňákovi.

 

Mal som v novembri možnosť vidieť na vlastné oči na MS v Japonsku desať družstiev, okrem nich, vo vzájomných prípravných stretnutiach pred šampionátom, aj Rusov, Srbov, vo finále MS Poliakov a v japonských televíznych prenosoch i Japoncov, Argentínu, Tunis.

 

Po MS musím konštatovať, že Slovensko má dispozíciu hrať na vrcholnom podujatí FIVB.

Toto presvedčenie skúsim oprieť o porovnanie s družstvom Čiech, ktoré síce bude už druhýkrát chýbať na ME, ale na „svete“ doposiaľ nikdy nechýbalo.

 

Hviezdičky, ktorými obodujem jednotlivé posty, funkcie a súvislosti dám od jedna do päť. Škála je len a len moja subjektívna poloha... Má vyjadriť český a domáci stav, nie porovnanie so svetom. Popisujem na jednej strane hráčov, ktorí na MS za Českú republiku hrali, plus hráčov širšej nominácie, na strane slovenskej hráčov, ktorí by asi mali byť v hre. O tom samozrejme budú rozhodovať iní.

 

Nahrávači:

 

CZE: Ticháček, Zapletal (v zálohe Boula, Haník)       * *

SVK: Masný, Skladaný, Sládeček, Zaťko                * * *

 

Česká strana má na tomto nesmierne dôležitom poste vážny problém. Zapletal bude možno pomaly končiť, Ticháček mal na MS krst, hrá (sedí) vo Friedrichshafene. Je rýchly, bystrý, učenlivý, bude spoľahlivý, zatiaľ je to na výrazný prienik do sveta málo. Priemerný servis, priemerná hra v poli, priemerne na bloku. Časom uvidíme, či bude odolný.

 

Môj tip: Boula, famózny bojovník, nahráva rýchlo, ale vraj je dosť pri nahrávke čitateľný. Povráva sa, že sociáne nie je optimálny.

Moja vízia: Haník ml. (Jeho priezvisko však bude pre neho prekážka, ktorú nik iný z konkurentov nemusí zdolávať)

 

My máme úplne odlišné typy. Máme veľmi rýchlych nahrávačov, žiaľ prinízkych a ešte k tomu u jedného z nich (Skladaný) s trvalým komplexom slabiny a neúspechu na bloku. Pozitívum všetkých je veľmi tvrdý a odvážny servis. Najvyšší, najmladší Zaťko je zatiaľ do tohto virvaru nevhodný.

Môj tip: stále Masný. Vyhrávajúci tip, srdnatý bojovník, vynikajúci v poli.

Moja vízia (tutovka): Hollý Tomáš z VKP Bratislava. Som si istý.

Môj žiaľ: Kardoš

 

Smečiari:

 

 

CZE: Pláteník, Popelka, Novotný, Hudeček      * *

SVK: Ogurčák, Hupka, Diviš ml., Nemec ml.,   * * * *

Sopko, môže aj Bartík,                                 

 

Toto je momentálne najväčšia bolesť českej reprezentácie. Moderného pravorukého hráča s výbornou prihrávkou, stabilným tvrdým smečovaným podaním (kombinovaným s nepríjemným plachtiacim servisom), zároveň výborného v poli a samozrejme s odvážnym útočným ťahom na bránu, skrátka nemajú a žiaľ ani vo výhľade nie je. Nádejným Beránkovi, Filovi a Hrazdírovi niečo chýba a bude to istý čas trvať. Každému chýba niečo iné.

Vzhľadom k tomu, že im už dva ročníky juniorov (kadetov) vypadávajú, musia si počkať.

 

Môj tip: Hudeček a možno Fila.

Vízia: niekto sa zjaví, (Linc ?) alebo „sa nad tým zamyslia“. Riešenie by tu bolo.

 

Naopak my by sme mali, mohli byť silnými.

Nemal som a stále nemám príliš v láske Ogurčáka, aj keď uznávam, že volejbal, ktorý teraz „frčí“, t.z. veľmi rýchla hra na krajoch, kombinovaná s doskokom v zónach V a VI, mu sedí. Nemá ideálnu techniku na prihrávke, ale esá nedostáva. Nahrávač Masný ho v útoku v Prahe vyšľachtil. Momentálne ťahá belgický Roeselare  v Champions league. Výborne číta hru, je to hráč. Určite nie je teriér, ale má svoj kľud, ktorý je rovnako dôležitý. Čo mi dlhodobo u neho nevonia, je jeho subtílnosť. Takéhoto hráča som na MS nevidel ani jedného. Možno ho snáď prirovnať k Francúzovi Samicovi. Je však otázkou času, kedy tieto typy telesnej schránky začnú mať problémy so zraneniami. Mám informácie, že sa v tréningu nepretrhne. Ak to pretrváva, majstri sveta nebudeme.

Hupka doteraz väčšinou sedával, ale u trénera Moculesca sa vo Friedrichshafene presadzuje. To je známka kvality, rovnako aj o niečo mladší klubový spoluhráč Lukáš Diviš.

Sopkovi zatiaľ neverím, môj kôň je Bartík, ale ten je asi viac diagonálny hráč, nezaťažený prihrávkou. Nemec musí obstáť v Rennes a začať sa zaoberať volejbalom aj nad krkom a rešpektovať fakt že 9 x 9 je 81 metrov štvorcových.

 

Môj tip: Diviš a Nemec

Vízia: Normálny Nemec a Patúc.

 

Blokári:

 

CZE: Rak, Lébl. Zadražil, Cerha, Veselý       * * * * *

SVK: Kmeť, Benčič, Šabo, Joščák,             * * * *

Pělucha, Kohút, Červeň, event. Bartík 

 

Na strede sú Česi silní.

Rak a Lébl je veľmi solídna dvojica, aj keď aj oni majú určité medze. Lébl je moje najpozitívnejšie poznanie z MS. Hráča s takým prístupom k svojej práci som za doterajších dvadsať rokov práce nestretol. Urobil som Kravárika, Kardoša, Nemca, Migru, Benčiča a ďalších, ale toto je iný level. Konštruktívny, bystrý, volejbalovo veľmi vnímavý. Problém je dokonalosť. Aby bol majster sveta, alebo nehral s ošúchanými kockami, musí mať o niekoľko kilogramov menej. Vraj mal váhu aj vyššiu, aj tuk si časom mierne upravil, ale nadváha tam je. Hoci je poskladaný z veľmi rýchlych vláken, hoci ho hocikto na strede len tak nenachytá, rýchlosť na „dlhšiu vzdialenosť“ mať nedokáže. Je kúsok od top svetovej hviezdy, určite jeden z najlepších streďákov sveta, ale najlepší nie je. A mohol by byť. To čo má v hlave Lébl, to iní nemajú. Možno ani Heller a Gustavo. Je lepší ako Rusi, Srbi, Francúzi, Kubánci, Bulhari. Ale nie je top.

Druhý jeho problém je civil. Často zamračený, vznetlivý, sociálne zvláštny. Veselosť zo života postráda. Na škodu veci. A ešte jeden problém, ak navyše náhodou myslí na úspech v beachvolejbale, tak sa dopustí tragického omylu. Jedine, že by si potreboval na vzduchu prečistiť hlavu a oddýchnuť si. Ťahá káru už dosť dlho. Má na to právo si odpočinúť.

Rakovi ja prichádzam na chuť dlhodobo ťažko. Mal vynikajúcu sezónu predvlani, hral aj teraz štandard, čakal som viac, ale svetová trieda to je. Top ale nebude. Lébl by mohol, Rak nie.

Nateraz tretí Jirko Zadražil je zaujímavý. Ak to nepobabre nejakým angažmá do Aich dobu, alebo Ženevy a neuspokojí sa s tretím miestom, prekvapí.

Cerha sa mi nepáči, je obmedzený chybnou technikou rozbehu.


Môj tip: Lébl, Zadražil

Vízia: Veselý (Liberec)

 

Slovensko má na tomto poste pretlak. VKP má dlhodobo výborných streďákov, k nim sa objavili ďalší. Je na výber, tu budeme určite stíhať. Dlhodobo si myslím, že Kmeť žiadnu dieru do sveta neurobí.

Môj tip: nemám

Moja vízia: nemám

 

Diagonálni hráči

 

CZE: Štokr, Hudeček, Konečný         * * * *

SVK: Bartík, Diviš ml., Barbierik,       * * *

Demeter, Ventruba, Piovarči.     

 

Česi majú typ. Dúfam, že to nebude len a len typ. Ján Štokr. Mal by mať podľa všetkého dobrý servis, mal by mať podľa všetkého tvrdý nekompromisný útok zpredu, zozadu. Bomba zvysoka. Zatiaľ naivný na bloku, ale zároveň snažiaci sa, aktívny a obetavý v hre v poli. Silný, rýchly, výbušný, poctivý, skromný, pracovitý. Ale niečo mi v súvislosti s ním vŕta klávesnicou. Uvidíme. Každopádne, ak chytí deň, tak ho ani nezablokujeme, ani neprihráme, ani nechytíme v poli. Skrátka nás ubije. Ale musí mať deň. Uvidíme. Zatiaľ nás to nemusí trápiť, ktovie kedy budeme s Čechmi najbližšie hrať niečo vážne.
Videl som ho hrať proti Rusom, ale videl som ho hrať aj v NTC proti Slovákom minulú jar. To bola hrôza..

Česi majú aj iný variant. Rýchly, tvrdý, razantný, veľmi spoľahlivý Hudeček a šialenec (len a len v dobrom) Konečný.

Môj tip: Tak teda asi Štokr

Vízia: Musí to byť Štokr. Ešteže nie som vizionár.

 

My sme na tom na tomto svetovokľúčovom poste zvláštni. Ani s Bartíkom (S ? – B? U? ), ani s Divišom to nemáme vyjasnené. V kluboch za hranicami hrajú na bloku, resp. na smeči.
Podľa mňa tam má byť Bartík. Lenže ten vlani rodil. Ak je to dieťa zdravé a pekné, bude rodiť ďalšie.
Diviš je asi predsa len viac smečiar, každopádne nemáme ani bombardéra ani rýchlostne neudržateľného blázna. Tu asi budeme skučať.


Môj tip: Bartík.

Moja vízia (skôr sen): Bartík. Som zvedavý na to, ako život posunul do kvality Pivovarči. Ak je konečne v norme, tak to môže byť aj on.

 

Liberovia.

 

CZE: Obdržálek, Správka, Bence, Polanský        * časom * * *
nepoznám Polanského                                      * * * * ?

SVK: Pipa, Hody                                              * * * *

 

Obdržálek hral na MS 130 % svojich možností. Potvrdil to, čo som ja osobne pred MS predikoval. Nesklamal nás. Ale je to málo. Je konzervatívny a chýba mu túžba.

Môj tip: Správka, alebo Polanský (nepoznám, pozriem si, Moculescu ho chváli a ten tomu rozumie.)

 

Vzhľadom k tomu, že náš prvý libero Pipa mával chronické problémy s plachtiacim podaním a toho bolo na MS požehnane, nemôžem mu dať päť hviezd, ale ak sa rozblázni, tak je výborný. Občas sa vyskytnú problémy s nadváhou, napriek tomu veľmi rýchly.

Ak Hody začne pridávať počty zásahov v poli, ak by hral aj v reprezentácii viac v zóne VI ako v V., ak začne Martin Hody na ihrisku viac, viac, viac rozprávať, tak má dispozíciu byť svetové libero. Prihrávka je už veľmi blízko excelentnos-ti. Technika prihrávky je svetová už teraz. Problém je, že už by mohol ísť hrať ťažkú ligu, ale libero si kúpi málokto.

Môj tip: Pipa, ale hneď, ako skončí, už na druhý deň Hody a potom dlho nik. Vo VKP pripravujeme Mirka Hlubockého (13 ročný). Po Hodym to bude on. Ak budeme živí a zdraví.

 

Tréneri:

 

CZE: Haník, Tomáš, Zach         niekto * * * *, niekto * * *

SVK: Přidal    * * * 

Česi post nemajú obsadený Zdeno Haník nastúpil v stresovom období v septembri, keď bol vyhodený tréner Prieložný. Či bude pokračovať aj naďalej sa nevie. Jediný, kto to vie, je on sám. Ak to vezme, tak zostavu, ktorá bola v Japonsku trochu prečeše, stanoví poriadok, povysáva, lebo ešte nejaká špina ostala. Vyberie si tipy, vsadí si a skúsi sa dohodnúť s prezidentom Léblom na večne zapálenej fajke mieru.

 

Môj tip: Gajič (ak sa nevráti k Srbom)

Vízia: Antonín Lébl st. – raz to vezme sám

 

 

Realizačné tímy:

 

CZE:  * * *

SVK:  * *

Česi majú snahu ísť v trende. Byť in. Chýba im jeden masér, jeden štatistik, jeden skaut.

Slovensku zatiaľ chýba to isté, postráda fachmana so skúsenosťami s Data volleyom.

 

Na MS väčšina tímov pracuje vo veľkom počte. Viditeľní sú jeden až dvaja asistenti, maséri, fyzioterapeut, štatistik, bežne dvaja, aj traja. Mnohí mali skauta, ktorý bol aj v inej skupine a pripravil materiál na druhú fázu turnaja.

 

Moje tipy: Česi to budú mať v poriadku, Slováci sa o to pokúsia.

Moja vízia: ekonomika sa všade zdvihne, budeme sa svetu vyrovnávať. Dúfajme.

 

Motívy:

 

CZE: * * * *

SVK: * * * * *

Češi zatiaľ situáciu usilovne držia v rukách, ale aj im je dnes už jasné, že to chce zmenu. Majú teraz za sebou neúspech v podobe nepostupu na ME, kto vie, čo to s kolosom urobí, ale éra lacných bojovníkov je na konci.

Na Slovensku sa stále reprezentuje rovnako ako v Čechách, za fazuľky. Nie sú doriešené vzťahy s klubmi počas mája až septembra, nevie sa nič o postupe v prípade, keď dôjde u hráča v reprezentácii k ťažkému zraneniu.

Ak obe krajiny rýchlo nepochopia, že komunistické reči o nutnosti reprezentovať, o cti reprezentovať, hrať takmer zadarmo, sú reči chudobných, doplatia na to. Na Slovensku predikujem v tomto ohľade poslednú ružovú sezónu. Potom príde tvrdá realita a nové štrajky a ignorácie. Riešenie sa nájde, bude zase pohodlné, reprezentovať budú mladí a poslušní a zase budeme musieť zúriť, že sme na 9. – 12. mieste, alebo 13. – 16. V podpriemere. Ak platí, že najhorší je priemer, tak vlastne všetko ostatné je lepšie. A je pokoj.

 

Materiálne a technické zabezpečenie:

 

CZE: * * *

SVK: * *

Česká reprezentácia je zastrešená firmou ADIDAS. Solídne vybavená. V podstate nám nič nechýbalo.

Slováci sú pod ASICSOM, vybavenie je o niečo chudobnejšie.

 

Všetky družstvá sú plne odeté v športovom, civilno-funkčnom. Dominuje firma Asics. Jedna - dve digitálne kamery, program na štatistiku Datavolley, tlačiareň. Prenos informácii od štatistika do ucha hlavného trénera. Tento prenos používa dnes už väčšina veliteľov.

Samozrejmou súčasťou sú rôzne kufre, kontajnery, v ktorých je všetko pri presunoch zbalené. Igelitky sú skutočne minulosťou.

Všetky družstvá dbajú na identifikáciu, vlajky a nápisy krajiny, ktorú reprezentujú, sú na každom vyfasovanom kuse. Pochopiteľne aj farby. Taliani sú oddávna bielo-modrí, Rusi trikolórni, Bulhari bielozelení, Amíci červeno-modro-bieli, Brazilci žlto-zelení. Vždy a všade.
Česi boli bielo-modro-červeno-oranžovo-čierni.

Slováci hrávajú aj v oranžových dresoch.
Kto vlastne dovolí firmám vyprázdniť outletové sklady ?

 

Zásoby:

 

CZE: * * *

SVK: * * * *

 

Už som spomínal, že Česká republika má v chlapčenskej zložke miernu krízu. Viem, že idú vypracovať model prípravy v centrách. Ak sa poučia zo slovenských kopancov, vrátia sa tam, kde v mládeži vždy patrili.

Slovensko síce nezískalo nikdy žiadnu mládežnícku medailu, ale chlapci väčšinou na záverečné európske, resp. svetové akcie postúpili. To je dobré. Systém práce, do ktorej patria aj strediská centralizovanej prípravy, je dobrý, má však veľmi veľa koncepčných chýb, na ktoré sa desať rokov poukazuje. Z času na čas sa niektoré odstránia, ale nemuseli byť vôbec.

 

Vedenie volejbalu:

 

CZE: ****

SVK: **

 

Český funkcionársky svet som mal možnosť poznávať krátko, ale všetkých ľudí motajúcich sa na Strahove poznám dvadsať rokov. Všetkému šéfuje diktátorsky naladený Antonín Lébl. Viacerými činovníkmi v kluboch nenávidený. Alebo radšej poviem nemilovaný.

Je to biznisman, ktorého volejbal neživí, samozrejme ho všetkými možnými prostriedkami mieni ovládnuť. Znakom diktátorov v dejinách býva, že sa obklopia neschopnými, alebo aj schopnými, ale hlavne absolútne poddanými a oddanými, falošne lojálnymi aktérmi. Samozrejme ich nebudem hádzať do jedného vreca. Každý vie, ktorí to sú. Aj šéf to vie. Zdravé prostredie to byť nemôže. Ale lepra sa z toho nedostane. Dá sa žiť. Tak čo.

Český volejbal nemá nateraz pozíciu športového riaditeľa, o všetkom podstatnom rozhoduje prezident. O schválenie krokov bojuje s početnou správnou radou.

Na mužskej reprezentácii a jej chode mu veľmi záleží. Prehry neskutočne emotívne prežíva, výhry prežíva možno slastnejšie ako niektorí hráči. Za desať sezón mal desať trénerov, priestor pre koncepčnú prácu vytvoriť nemieni. Postupuje tvrdo. Neuspeješ, padáš. Riešenie kroku B nemáva pripravené. Ale je muž činu, hneď je všetko vyriešené. Pravdepodobne všetky vyhadzovy boli oprávnené.

Dostal volejbal do televízie. Je v nej liga, poháre, beach, antuka, medailóny. Vypredal Sazka arénu pri oslavách volejbalu. Spravil z volejbalu dosť významný kolos.

V ďalších voľbách to bude veľký boj, aby uspel.

Na Slovensku je situácia v niečom odlišná, v niečom zhodná. Federáciu vedie kariérny diplomat (to nie je negatívne hodnotenie, to je jedno z povolaní). Stanovy SVF po volebnej konferencii nastavil diktátorsky, o tri podstatné kluby (VKP, UK, Senica) sa neoprel.

Volebný program (nie ním vytvorený) sa samozrejme rozhodol plniť so svojimi ľuďmi. Charakterovo blízkymi, jednofarebnými.

Federácia nemá viac ako rok obsadenú pozíciu športového riaditeľa. Zohnať k sebe do tímu ďalšieho pritakávača s nutnou zásobou slizu nie je jednoduché. Na trvalý pracovný pomer.

Nič sa ale nedeje, túto prácu realizuje bývalý športový riaditeľ a hovorme zatiaľ súčasný, Tomáš Singer. Odborne najväčšia brzda slovenského volejbalu. V živote nikoho netrénoval, žiadneho hráča nevychoval. Mnohých ale pochoval svojim vplyvom pri rozhodovaní o nomináciách. Volejbalu rozumie len z hľadiska dlhoročnej prítomnosti pri tomto športe. Človek, ktorý nemá problém vysloviť odborné výroky, z ktorých dupkom vlasy stavajú. Slovensko momentálne žne plody práce v kluboch a stredisku mládeže v Trenčíne. Demagóg Singer si neustále vo svojich excelových súboroch overuje, prerátava a potvrdzuje svoje dojmy, že Trenčín je významnejší. Všade, kam ho pustia, tento názor prezentuje. Desať rokov nepochopil úlohu a význam strediska. Desať rokov tára o tejto problematike nezmysly. Desať rokov seje vietor. Jeho posledný výtvor, keď zmenežoval predaj hráčov do zahraničia uprostred sezóny, ktorí boli na hosťovaní v Púchove. Bonusom bolo, že to urobil pre neho typickým bezcharakterným spôsobom poza bučky a zbytočne rozdúchal oheň a síru v ďalšom klube.

Kým prezident Halanda nepochopí, že tento dvojfunkčný človek by sa mal konečne venovať iba promo, reklamám, zmluvám, kobercom, žaluziám, omietke, nástenkám, webu, myšiam, počítačovej sieti, kým si Halanda neosvojí názor, že v tomto by mohol byť naozaj silný a osožný (toto som vždy a všade tvrdil), na STABILNÚ úroveň, porovnateľnú s Francúzmi, Holanďanmi, Turkami, Španielmi sa nedostaneme. Potrebujeme úroveň STABILNÚ. Nie raz hore, raz dole. Vo finančnom prostredí, v ktorom sa pohybujeme, by to bolo zázračné a neskutočne cenné. Za desatinu peňazí rovnaké výsledky.

 

Záver:

CZE: ak to vezme znovu Haník, ak dostane priestor a čas, ak bude mať na jazyku vhodné slová, tak viem, že si z ponuky vhodne vyberie. Ak obmedzí takú "svojskú povrchnosť" v náhľade, tak si určite vhodne vsadí. Musí ubrať z iných aktivít, lebo veľmi dobre vie, že sa takto robiť nedá. Má svoj vek a voltov nie je navyše. Nemá byť odkiaľ.

Prvýkrát vo svojej reprezentačnej kariére sa bude musieť prehrýzť kvalifikačným sitom. Vzhľadom k tomu, že Česi si svoje vyradenie z kvalifikácie na ME odnesú zaradením do „zlých“ košov, skupina a postup z nej môže byť tvrdé.
Veci, ktoré Haník spravuje, majú na konci výraznú pridanú hodnotu. Takého ho poznám. Nemá to byť prečo inak.

 

Slovensko ide na ME do Ruska. Čaká ho kvalifikácia na OH. Postúpiť do Pekingu by sa rovnalo zázraku. Postup na ďalšie MS je reálnou nádejou. Musí sa však viacero vecí diametrálne zmeniť. Viem, že každý tréner chce postúpiť, viem že každý popredný funkcionár chce postúpiť. Rozdiel je, prečo to ten a ten chce.

Máme na to. Postúpime ?

 

Husár Ivan- 21.1.2007

 
UNITOP SOITRON RUCANOR KOMPAVA TPD Hummel Facebook stránka UNIQUA TASR
Bratislavský samosprávny kraj
Malovaný rovník
Malovaný rovník
Enitech
Nadacia SPP
Bratislava
 
Top! Top!